Щорічно 18 травня вшановуємо День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Сьогодні по всій території України і в окупованому Росією Криму мешканці всіх міст та сіл вшанували хвилиною мовчання пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу.

Депортація кримських татар є колосальним порушенням прав людини та великим злочином з точки зору сучасного міжнародного права. З огляду на кількість людських жертв, на думку деяких дослідників, депортацію можна прирівняти до геноциду.

У травні 1944 року сталінський режим підготував і здійснив силами НКВС-НКДБ спецоперацію примусового виселення корінного народу Криму – кримських татар. Їх загнали у товарні вагони та повезли у Сибір і Середню Азію.

Офіційною причиною примусового вивезення стало звинувачення всього кримськотатарського народу у державній зраді та співпраці з нацистами. Хоча близько 15% кримськотатарських чоловіків воювали на боці Червоної армії. Серед справжніх причин дослідники називають історично тісні зв’язки кримських татар з Туреччиною, яку СРСР вважав потенційним суперником, а Крим – стратегічним плацдармом у випадку конфлікту з цією країною.

Більшість вивезених опинилися у так званих спецпоселеннях, які швидше нагадували трудові табори. Депортованих використовували як дешеву робочу силу. За перші три роки після переселення від голоду, виснаження і хвороб померли, за різними оцінками, від 20 до 46% всіх депортованих.

Режим спецпоселень для кримських татар діяв до епохи хрущовської десталінізації – другої половини 1950-х. Тоді радянський уряд пом’якшив для них умови життя, але не зняв обвинувачення в державній зраді. Діти переселенців могли отримати освіту російською або узбецькою мовою, але не кримськотатарською. До 1957 року були заборонені будь-які публікації цією мовою. З Великої радянської енциклопедії вилучили статтю про кримських татар. Цю національність також заборонили вписувати в паспорт.

З часу проголошення незалежності Україна взяла на себе повну відповідальність за долю всіх своїх громадян включно з тими, що повертаються на її територію з місць депортації. 20 березня 2014 р. Верховна Рада України прийняла постанову № 1140-18 «Про… гарантії прав кримськотатарського народу у складі Української Держави», якою визнала кримських татар корінним народом України та гарантувала їхнє право на самовизначення в складі України, а також 17 квітня 2014 року Закон України «Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою».

Наразі Росія, анексувавши Крим, знову чинить тиск на кримських татар. Сучасна російська влада в анексованому Криму порушує їхні права, проводить масові обшуки йарешти.Україна зібрала та передала у міжнародні суди сотні томів доказів незаконної анексії Криму та порушення прав людей окупаційною владою. Сподіваємося, що це допоможе вирішити питання Криму.

Пам’ятаймо, Крим — це Україна!!!

 

Рекомендуємо переглянути:

Ми у Facebook

Додати коментар


Захисний код
Оновити