12.03.2019 року в актовій залі училища у рамках загальноучилищного виховного проекту «Моє місто» відбулася загальноучилищна лінійка на тему «Вулиця Михайлівська у м. Житомир». Підготувала захід класний керівник групи ОСК-31 - Моргун О.В..

  Цікава інформація:

  Раніше Михайлівська називалася Піліпонівськой, адже виникла на місці селища старообрядців - піліпонів на тогочасній околиці Житомира. В середині 19 століття старообрядців було виселено за межі міста, а тут вже практично утворився центр. У 1856-му році купець Михайло Хаботін  за власні гроші побудував на початку вулиці Свято-Михайлівський собор і у 1888 році її офіційно перейменували.

  У 1936-му Михайлівська стала першою в Житомирі асфальтованою вулицею, тут проводилися святкові заходи, першотравневі демонстрації та паради. Але вже в післявоєнні роки рух тут було перекрито і вулиця віддана у владу пішоходів. За часів нацистської окупації вулиця носила ім’я Герінга, з 1942 року її перейменували на Малу Коростенську. Після визволення Житомира вона знову стала вулицею Міськради, а з 1957 року її назвали вулицею Рад. Хоча житомиряни все одно називали її Михайлівською до 1991 року, тоді ж, коли відбудовано храм архангела Михаїла, міська рада повернула їй, хоч і не перше, але все-таки історичне ім’я.

  До сьогоднішнього дня на пішохідній вулиці збереглося чимало пам’яток історії та архітектури. Також з Михайлівською пов’язані імена багатьох видатних людей. Це, наприклад, славні українці: композитори Михайло Скорульський, Віктор Косенко та Борис Лятошинський, драматург Іван Кочерга, актори Амвросій Бучма та Наталія Ужвій, талановитий маляр і поет Максиміліан Волошин, гордість української нації — поети Леся Українка та Микола Зеров, композитор, поет і диригент Іван Сльота…

  Ще з кінця XIX ст. Михайлівська була центром дозвілля та торгівельним центром міста. Тут, на перших поверхах будинків діяли 56 магазинчиків, кафе, ресторани, кінотеатри, готелі, майстерні… На кожному кроці вулиці пульсувало життя. Для місцевих жителів на початку минулого століття вже не були новиною сінематографи «Люкс» або «Рим» (тепер кінотеатр ім. І.Франка), у яких таперами (тобто супроводжувачами німих фільмів) були згодом відомі українські музиканти Михайло Скорульський та Віктор Косенко. Але хто з глядачів звертав на них особливу увагу? Як, власне, і на худорлявого, спортивної статури висо­кого юнака — гімназиста Михайла Усановича, сина власника «Люксу», — який вибігав щоранку парадними сходами їхнього будинку на Михайлівську, прямуючи до Першої чоловічої гімназії. Хто міг знати про те, що той юнак згодом стане соратником першого президента Всеукраїнської Академії наук Володимира Вернадського, а потім вченим-хіміком зі світовим ім’ям?

  Михайлівська на кожному кроці буквально «дихає історією». Місцеві жителі чудово знають будинок «короля рукавичок» (вул. Михайлівська, 8) на розі вулиць Михайлівської і Бориса Лятошинського! Чудова триповерхова споруда у стилі модернізованої готики привертає увагу вдало знайденими пропорціями, оригінальною формою вікон, багатою пластикою фасаду. І це незважаючи на те, що будинок споруджений із звичайної цегли. Будинок, побудований житомирським фабрикантом Гілярієм Трибелем, — пам’ятка архітектури та історії. У ньому знаходилась редакція газети «Робітник», в якій працював видатний український письменник і драматург Іван Кочерга. Тут, у губернському з селянських справ присутствії за проханням бать по справах селян Волині бувала геніальна поетеса Леся Українка. Втім, цікавою є особистість й самого власника будинку. Адже Гілярій Трибель зміг так поставити свій бізнес із виробництва лайкових рукавичок, що вони користувалися славою у всій Європі.

  На місці будинку по вул. Михайлівській, 21 була садиба, в якій народився та виріс видатний український історик, дослідник козацької минувшини України, який знайшов унікальний архів Запорізької Січі, академік Аполлон Скальковський. На підставі знайдених ним матеріалів академік Дмитро Яворницький написав фундаментальні праці про історію українського козацтва.

  (Інформація взята з сайту:https://moemisto.ua/zt/blog/istoriya-pishohidnoyi-vulitsi-mihaylivskoyi-v-zhitomiri-288.html)

Додати коментар


Захисний код
Оновити