У ніч з 24 на 25 липня 2024 року Житомирська область стала ціллю масованої атаки дронів-камікадзе, що завдало значної шкоди місцевій інфраструктурі. Один з об’єктів, який постраждав унаслідок атаки, отримав серйозні пошкодження, що спричинило збитки на суму понад 1,5 мільярда гривень.
Екологічні наслідки атаки
Екологи разом із представниками Служби безпеки України провели ретельне дослідження місця інциденту для фіксації шкоди довкіллю. Як зазначив начальник Державної екологічної інспекції Поліського округу Євгеній Медведовський, було зафіксовано значні перевищення рівня забруднення ґрунтів. На ділянках, що постраждали внаслідок атаки, виявлено перевищення вмісту нафтопродуктів до 310 разів від норми.
Оцінка збитків довкіллю
Фахівці Держекоінспекції також провели розрахунки збитків, завданих викидами забруднювальних речовин у повітря, зокрема, оксиду вуглецю, діоксиду азоту та інших шкідливих сполук. Загалом, збитки від забруднення земельних ділянок оцінили у 1,4 мільярда гривень, а шкоду від викидів в атмосферу – у понад 107 мільйонів гривень.
Правова оцінка ситуації
Матеріали досліджень передадуть до відповідних державних органів для внесення до реєстру воєнних злочинів, скоєних росією проти довкілля України. Ці факти розглядаються в рамках кримінальних проваджень за статтями 441 “Екоцид” та 438 “Порушення законів та звичаїв війни”.
Нещодавно стало відомо, що жителям Житомирщини радять не купувати рибу невідомого походження.